Сироп шовковиці

Шовковиця здатна жити в різних грунтових умовах, тому вирощування шовковиці практикується в різних кліматичних умовах, таких як помірний, тропічний і субтропічний. У теплих та помірних регіонах налічується близько 100 видів шовковиці.

Більшість сортів, що обробляються, — шовковиця біла (Morus alba L.) і шовковиця чорна (Morus nigra).

У Туреччині є відповідні умови для вирощування високоякісних плодів шовковиці, тому Анатолія є одним із найстаріших культурних районів та батьківщиною шовковиці.

Обсяг продукції складає 55000 тонн із 2120000 продуктивних дерев.

Основними районами виробництва шовковиці в Туреччині є чорноморський регіон (9196 тонн), а також північно-східні (10134 тонни), центральна Анатолія (10043 тонни), середня північ (10043 тонни).

Рослина та плоди шовковиці використовуються в різних областях. Чаї, що розслабляють тіло та розум; з плодів роблять вино, желе, варення та патоку.

Єдине застосування шовковиці у сучасній медицині – це сироп, отриманий із чорної шовковиці.

Вживання сиропу має бактерицидну та антисептичну дію, сприяє пригніченню патогенних бактерій у кишечнику та допомагає покращити травлення. Крім цього, сироп можна застосовувати при закрепах, оскільки він має проносну дію.

Сироп чорної шовковиці використовують для полоскання порожнини рота та горла. Усього одна чайна ложка на 1 склянку теплої води та розчин для полоскання готовий. Полоскання застосовується при таких захворювань як тонзиліт, пародонтоз, стоматит тощо. Чинить бактерицидну дію на порожнину рота, сприяє загоєнню ран і ясен, а також покращує здоров’я зубів.

Сироп чорної шовковиці містить велику кількість антоціану, завдяки чому він має дуже сильну антиоксидантну властивість. Вживання сиропу посилює захисні функції організму та пригнічує утворення та розвиток ракових клітин.

Сироп багатий на вітаміни (А, В, Е, С, К), мікроелементи (залізо, марганець, селен, мідь, цинк) і макроелементи (калій, фосфор, кальцій, натрій, магній).